Starta eget – kunden i fokus
Starta eget – kunden i fokus är en kurs där deltagarna ges möjlighet att fördjupa sig i entreprenörskap och företagande genom samtalsbaserad undervisning. Vi strävar inte bara efter att förse deltagarna med verktyg för att starta eget företag, utan här finns stora möjligheter för personlig utveckling.
Medan många starta-eget-kurser fokuserar på att så snabbt som möjligt ge sina kursdeltagare en möjlighet att komma i gång, vill vi tillsammans med våra deltagare arbeta fram färdigheter och verktyg för ett karriärslångt företagande.
Kursen syftar till att ge grundläggande färdigheter inom de olika delmomenten för att rusta deltagaren med kunskaper om vilka processer man följer för att förvandla en idé till verklighet och starta eget företag.
Se vår kursplan för mer information om antagning, antagningspolicy och urvalskriterier. Du hittar kursplanen längre ner på sidan.
Terminstider
Läsår 25/26
Hösttermin 2025: 18 aug – 19 dec
Vårtermin 2026: 19 jan – 5 jun
Läsår 26/27
Hösttermin 2026: 17 aug – 18 dec
Vårtermin 2027: 11 jan – 4 jun
Kursinformation
Studietakt: 50 % (Halvfart)
Studieform: Distans
Kurslängd: Två terminer
Utbildningsnivå: Gymnasienivå
CSN-berättigad: Ja
Förkunskapskrav: Grundskolebehörighet (Godkänt betyg i En/Ma/Sv/SVA på GR-nivå), Microsoft Officepaket grundnivå och god datorvana. Det är även meriterande om den sökande har minst två års dokumenterad arbetslivserfarenhet på heltid.
Kursansvarig
Marta Ruz
marta.ruz@elisabet.se
Avgifter
Undervisningen är avgiftsfri.
Du betalar en avgift på 1 000 kr per läsår som täcker materialkostnader, exempelvis digitala verktyg, kontorsmaterial och kurslitteratur.
Avgiften betalas vid kursstart via Bankgiro eller Swish.
Detta studerar vi
- Affärsidé
- Uppstart – affärsplan, företagsform, finansiering och hållbarhet
- Marknadsföring –varumärke, kommunikation, kundresa och sociala medier
- Ekonomi och redovisning
- Företagsadministration
- Affärsengelska
- Projektarbete
Uppgifter för självstudier förekommer och dessa bearbetas tillsammans med handledare under de digitala sammankomsterna.
Kursen är en ettårig distanskurs på halvtid (50%). Du måste kunna avsätta tio studietimmar i veckan för att hinna med de obligatoriska momenten. Deltagarna möts tre förmiddagar i veckan med digital undervisning via Microsoft Teams och dessa träffar är obligatoriska.
Du måste vara van vid att använda en dator med webbkamera och mikrofon. Kursen kan inte genomföras endast med hjälp av mobiltelefon.
Kursintyg utfärdas när deltagaren slutfört kursen med godkänt studieresultat.
I kursplanen hittar du all övergripande information om Starta eget – kunden i fokus.
Läs gärna vår studeranderätt. Där hittar du svar på frågor om antagning, deltagarinflytande och mycket annat.
Kursen är studiemedelsberättigad. Du behöver själv göra en ansökan hos CSN.
Det är bra att ansöka om studiemedel så fort du vet vad och var du ska studera. Det går också bra att ansöka senare, men vi rekommenderar att du söker studiemedel senast den dagen du börjar studera hos oss.
Klicka på länken nedan för att komma till CSNs hemsida.
I vår studeranderätt kan du läsa om vilka anpassningar skolan kan göra och vilket stöd du kan få. Där du även hittar svar på frågor om skolans olika policyn, deltagarinflytande och mycket annat.
Från idé till verklighet
Möt Jaqueline!
En fd. deltagare på
Starta eget – kunden i fokus som berättar om sin resa från idé till eget företag.
Länk till artikeln